Распоред на Богослужби Страсна Седмица 2024

02.05 Велики Четврток: 10:00 часот, Света Василиева литургија,по литургијата Света Тајна Елеосвештение (елеопомазание за болни и изнемоштени луѓе) 18:00 часот, Читање на 12 Страдални Евангелија 03.05 Велики Петок: 18:00 часот, Изнесување на Плаштаницата и “Статии на Велики Петок” – Погребение Христово (Христовиот гроб и плаштаница ќе бидат поставени на средината на храмот украсен со цвеќе)…

Распоред на Божикни богослужби 2019

Божикни богослужби: КОЛЕДЕ – Сабота 05.01 – Вечерна богослужба со почеток од 18:00 часот. По богослужбата во дворот на црквата ќе биде запален коледарски оган, а за присутните традиционално ќе биде подготвено греено вино, ракија, костени и се останато што ќе биде донесено од страна на верниците. БАДНИК 06.01. Недела – Света литургија со почеток…

Благодатта Божја се губи поради бесрамност

Потребно е многу да се внимава. Неуредното и невнимателно живеење е препрека за божествената благодат. Најголема препрека за приближување на благодатта Божја е недостигот на чистота. Колку понепослушни се младите, толку повеќе се оддалечуваат од благодатта Божја. Слободата што овој свет ја дава е непријател не само на благочестието, туку и на светската мудрост. Така,…

Абортусот не е контрацепција!

Абортусот (пометнување) е намерно или спонтано прекинување на бременоста со отстранување или исфрлање на ембрионот или фетусот од матката. Абортусот може да настане спонтано или да биде предизвикан. Спонтан абортус претставува губење на ембрионот или фетусот поради случајна траума или природни причини пред 28-та гестациска недела. Намерниот, предизвикан абортус е легален, односно законското прекинување во…

Рамнодушност и губење на чувство за гревот

Најголемиот грев на нашето време е – губењето чувство за гревот. Ова е најголемата опасност на времето во кое што живееме. Не е грев она што најмногу вознемирува. Грев е нешто што се вселило во човечката природа, иако е неприродно и против природно, тоа станало како некаква втора природа во човекот. Она што ужасува е…

Der Ruf nach Mazedonien

Der Ruf nach Mazedonien Die Apostelgeschichte  Kapitel – 16, Verse, 9 9 Und Paulus sah eine Erscheinung bei Nacht: Ein Mann aus Mazedonien stand da und bat ihn: Komm herüber nach Mazedonien und hilf uns! 10 Als er aber die Erscheinung gesehen hatte, da suchten wir sogleich nach Mazedonien zu reisen, gewiss, dass uns Gott dahin berufen…

Среда – Петровден Gedächtnis der Apostelfürsten Petrus und Paulus

Свети Петар и Павле – (Петровден) По примањето на Светиот Дух апостолите се растуриле по светот за да ја проповедаат светата Христова вера. На тој план меѓу нив најповеќе се истакнале светите апостоли Петар и Павле. На иконата тие се претставени заедно, Петар со клучеви од рајот, а Павле со меч, симбол на сопствената смрт….

Раѓање на Свети Јован Крстител во Бигорскиот манастир

Слово на Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски, г. г. Стефан, за празникот Рождество на Чесниот Претеча и Крстител Јован, произнесено на Божествената Литургија Денес се радува соборот Бигорски, се пее во еден тропар од Канонот посветен на Чудотворната икона на свети Јован Крстител, која се чува во овој свет манастир, посветен нему. Се радува…

Очекувај искушенија

По Крштението, откако врз Него се симнал Духот во вид на гулаб, Господ бил одведен во пустина за да биде искушуван. Тоа е заедничкиот пат за сите нас. Свети Исак Сирин на едно место забележува: „Штом вкусиш благодатна утеха или од Господа добиеш некаков дар – очекувај искушенија.“ Искушенијата ја прикриваат светлоста на благодатта од…